Ana içeriğe atla

Ana Sayfa  FITNESS  KOŞU  PILATES  YOGA  SAĞLIKLI BESLENME  AYIN RÖPORTAJI  TAKVİM  BİZE ULAŞIN   

4-7-8 Nefes Tekniği – Nasıl Yapılır ve Faydaları Nelerdir?

Yoga prensiplerinden biri olan pranayama, yoga sisteminde uygulanan bir nefes sanatıdır. Akciğer kapasitesini arttırarak vücuda daha fazla oksijen gitmesini ve stres seviyesinin azalmasını sağlayan pranayamaya ait nefes tekniklerinden biri de 4-7-8 tekniğidir.

4-7-8 nefes tekniği sinir sistemindeki negatif enerjileri nötrleyerek stres, endişe, depresyon halinin azalmasına ve iyileşmesine yardımcı olur. Tekniğin ismindeki her rakamın bir anlamı vardır: 4 saniyede nefes alma, 7 saniye nefesi tutma ve 8 saniyede kontrollü bir şekilde nefes verme.

Doğru nefes tekniklerinin öğrenilmesi kişinin genel sağlığı açısından çok önemlidir. Hızlı ve yüzeysel nefes almak kişide endişe, stres ve gerginliğe sebep olur ki özellikle stresin hayatımızda birçok şeyi olumsuz yönde etkilediği bilinmekteir. Stres ve gerginliği azaltma yöntemlerinden biri de 4-7-8 solunum tekniği egzersizidir. 4-7-8 solunum tekniği kalp atışınızı ve kan dolaşımınızı düzene sokar, yaş ilerledikçe azalan akciğer kapasitesini arttırır ve nefesin bu teknik ile derinleşmesi ve yavaşlaması sonucu sinir sistemi de gevşeyerek sakinleşir.

4-7-8 solunum egzersizini denemek için sırtınız dik bir şekilde oturun. Bir elinizi karnınıza, diğerini göğsünüze koyun. Bu şekilde egzersizi doğru bir şekilde gerçekleştirdiğinizden emin olabilirsiniz. Nefes alırken karnınız dışarı doğru, verirken içeri doğru hareket etmelidir. Bu yöntem diyaframı kullandığınız doğru nefes alma tekniğidir. Bu egzersizi yukarıda bahsettiğimiz fiziksel ve ruhsal sağlığınıza faydalarından yararlanmak için günde 2 kere, 6-8 defa tekrarlamanız önerilir.

 

 

Share